Login Hasło
Tylko najświeższe wiadomości
Wiadomości » Rzeszów »

Rzeszowski skatepark - wersja bardzo uboga

Rzeszowski skatepark - wersja bardzo uboga

Na jego widok wszystkim miały opadać szczęki. - Na razie, widząc wizualizacje rzeszowskiego skateparku, opadają ręce - mówią przedstawiciele Stowarzyszenia "Sztuka Ulicy". - Najlepszym rozwiązaniem jest konkurs na nowy projekt. Na realizację tego, którym dysponuje ratusz, szkoda wydawać pieniądze - uważają
W ostatnich tygodniach największe emocje budziła sprawa terenu przy hali na Podpromiu pod skatepark. Odzyskali go byli właściciele, na szczęście zgodzili się na zamianę swoich nieruchomości z miastem. Urzędnicy zapowiedzieli, że z zamianą działek szybko się uporają, pozwolenie na budowę też nie będzie problemem i prace przy skateparku będzie można rozpocząć jeszcze w tym roku. - Ta inwestycja jest i tak już opóźniona, nie ma na co czekać - mówił Maciej Chłodnicki, rzecznik prezydenta Rzeszowa. Na pytanie o projekt urzędnicy odpowiadali tylko, że jest gotowy, że firmie Łączbud, zanim ogłosiła upadłość, udało się skończyć dokumentację. W szczegóły nie chcieli wchodzić. - Powierzchnia - 2,8 tys. m kw. Będzie w całości z betonu - mówiła Urszula Kukulska, dyrektor wydziału gospodarki komunalnej i inwestycji urzędu miasta.

Ze szczegółami postanowili zapoznać się przedstawiciele Stowarzyszenia "Sztuka Ulicy" z Rzeszowa.

Jakiś czas temu ratusz zaprosił ich jako konsultantów w sprawie skateparku. - Nie jeździmy na deskorolkach i nie mamy fachowej wiedzy - tłumaczyli wtedy urzędnicy. - Firma Łączbud nie konsultowała z nami projektu, choć mocno o to zabiegaliśmy. Raz odbyło się spotkanie w ich siedzibie, i to w dzień po rozstrzygnięciu przetargu. Mieliśmy tylko wgląd do projektu koncepcyjnego dzięki uprzejmości wydziału gospodarki komunalnej i inwestycji - mówią przedstawiciele stowarzyszenia. Na ostatecznym projekcie skatepareku wykonanym przez Łączbud nie pozostawiają suchej nitki. - Tak naprawdę wykorzystane zostanie tylko ok. 30 proc. terenu. Reszta placu ma być pusta, bez przeszkód. To tak jakby wybudować boisko piłkarskie z jedną bramką i murawą na jednej połowie - komentują przedstawiciele Sztuki Ulicy. Uważają, że tak oszczędny wariant to efekt oszczędności. W przetargu na projekt i budowę skateparku zwyciężyła firma Łączbud, która nigdy nie realizowała takich inwestycji. Koszty wyceniła na ok. 900 tys. zł. Pozostali uczestnicy przetargu - firmy mające doświadczenie - zaoferowali ceny przekraczające 1,5 mln zł. - Bo taki jest realny koszt - uzasadniali ich przedstawiciele. Zwycięzca przetargu, zdaniem stowarzyszenia, chciał obniżyć koszt i stąd ten potężny kawał placu, na którym nie ma przeszkód. - To ma być tzw. plac treningowy. Ale treningi na deskorolce, rolkach oraz BMX-ach polegają na jeździe po przeszkodach, a nie po płaskiej powierzchni - mówią ludzie ze Sztuki Ulicy. Ich zdaniem najlepszym wyjściem jest stworzenie nowego projektu skateparku. "Jedynym rozwiązaniem gwarantującym budowę nowoczesnego skateparku na miarę Stolicy Innowacji jest przeprowadzenie przetargu na projekt w formie konkursu oraz drugiego przetargu na wykonawcę robót budowlanych. I takie rozwiązanie pozwoli na stworzenie najlepszego z możliwych projektu. Pozwoli także na zaplanowanie realnego budżetu inwestycji. Betonowy skatepark może służyć kilkadziesiąt lat i niewskazany jest w tym momencie pośpiech. I tak ta inwestycja ciągnie się latami. Całe środowisko zainteresowane korzystaniem ze skateparku popiera takie rozwiązanie" - czytamy w piśmie, które członkowie Stowarzyszenia "Sztuka Ulicy" złożyli w środę w ratuszu.

Urzędnicy jeszcze nie zapoznali się z treścią tego pisma. Ale konkursu na nowy projekt nie zamierzają organizować. - Projekt jest gotowy, niedługo będziemy dysponowali terenem pod skatepark. Bardzo prawdopodobne, że otrzymamy dofinansowanie z Ministerstwa Sportu w wysokości kilkuset tysięcy złotych. Do realizacji trzeba się zabrać jak najszybciej - mówi rzecznik Chłodnicki.


Źródło: Gazeta Wyborcza Rzeszów
http://rzeszow.gazeta.pl/rzeszow/1,34962,10217445,Rzeszowski_skatepark___wersja_bardzo_uboga.html
Dodano: 02-09-2011 12:00
Odsłon: 159

Skomentuj: