Login Hasło
Tylko najświeższe wiadomości
Wiadomości » Wrocław »

Śląsk i jego kibole surowo ukarani przez Ekstraklasę

Śląsk i jego kibole surowo ukarani przez Ekstraklasę

Wysoka grzywna finansowa dla Śląska oraz zakaz wyjazdów do końca rundy dla wrocławskich kiboli - to kary za skandaliczne zachowanie stadionowych bandytów.
Zgodnie z przewidywaniami Komisja Ligi Ekstraklasy SA ukarała w czwartek Śląsk za ostatnie ekscesy i burdy pseudokibiców. Na klub nałożono 50 tys. zł kary za wydarzenia, do których doszło podczas rozgrywanego w niedzielę meczu Śląska z Widzewem. Pseudokibice wrocławskiego zespołu w trakcie meczu skandowali wulgarne, rasistowskie i antysemickie hasła. Z kolei za wulgaryzmy skandowane przez pseudokibiców Widzewa na łódzki klub nałożono 5 tys. zł kary. Poza tym na kibiców Widzewa nałożono zakaz wyjazdu zorganizowanej grupy na jeden mecz.

- Na trybunach wrocławskiego stadionu doszło do meganegatywnych wydarzeń - podkreśla Adrian Skubis, rzecznik prasowy Ekstraklasy. - Będziemy konsekwentnie zwalczali przejawy rasizmu, wulgaryzmy podczas meczów. Wszyscy kibice dobrze o tym wiedzą, gdyż przed sezonem spotykaliśmy się z przedstawicielami stowarzyszeń kibicowskich wszystkich klubów i uczulaliśmy ich na wiele problemów - zaznacza Skubis.

Śledztwo w sprawie wydarzeń na stadionie prowadzi policja. Na razie prokuratura jednemu z zatrzymanych kiboli postawiła dwa zarzuty - nawoływania do nienawiści na tle różnic narodowościowym i wyznaniowym oraz publicznego znieważania innych osób. Zidentyfikowany został na podstawie zapisów z monitoringu na stadionie. Grozi mu do trzech lat więzienia.

Śledztwem zainteresował się prokurator generalny Andrzej Seremet.

- Prokurator generalny na bieżąco otrzymuje informacje dotyczące tych wydarzeń. Na ściganiu i zwalczaniu tego typu negatywnych zachowań jak te we Wrocławiu zależy mu szczególnie, zwłaszcza w obliczu czekającego nas Euro 2012. W każdym podobnym przypadku prokuratorzy będą działać równie zdecydowanie - podkreśla rzecznik prokuratury generalnej Mateusz Martyniuk.

Poza tym w czwartek Ekstraklasa SA dodatkowo ukarała kibiców Śląska zakazem zorganizowanych wyjazdów na mecze do końca rundy jesiennej tego sezonu. To efekt poważnych incydentów, do jakich doszło w pociągu, którym kibole wracali z Warszawy po meczu z Legią. Część z nich była pijana. Terroryzowali normalnych ludzi, na jednej ze stacji zerwali w pociągu hamulce, okradli automat z napojami.

Nieoficjalnie wiadomo, że kara dla Śląska mogła być jeszcze surowsza, ale Ekstraklasa SA wzięła pod uwagę, że klub zaangażował się w zwalczanie pseudokibiców i obiecuje eliminowanie ich ze stadionu.

Konsekwentną i surową walkę z chuligaństwem na stadionie zapowiedziały już władze miasta, które jest współwłaścicielem klubu. Pod koniec miesiąca Śląsk ma się już przenieść na nowy, ponad 43-tysięczny stadion, na którym zespół będzie rozgrywał swoje mecze.


Źródło: Gazeta Wyborcza Wrocław
http://wroclaw.gazeta.pl/wroclaw/1,35760,10217743,Slask_i_jego_kibole_surowo_ukarani_przez_Ekstraklase.html
Dodano: 02-09-2011 12:01
Odsłon: 237

Skomentuj: