Login Hasło
Tylko najświeższe wiadomości
Wiadomości » Białystok »

Po dwóch dekadach Wasilków odzyska swój zalew

Po dwóch dekadach Wasilków odzyska swój zalew

Potrzebne było aż 21 lat, by znalazły się pieniądze na odmulenie zalewu w Wasilkowie. Burmistrz miasteczka ma nadzieję, że to początek zmian nad tym akwenem.


Nie będzie przesadą stwierdzenie, że zalew znają wszyscy mieszkańcy tego podbiałostockiego miasteczka. Starsi z rozrzewnieniem wspominają zapewne czasy jego świetności. Młodsi - zastanawiają się z pewnością, dlaczego przez lata nikt tak naprawdę nie robił z nim porządku. Zarośnięty zielskiem, z kawałkiem basenów, które dobre lata mają już dawno za sobą. A przecież zalew mógłby wyglądać zgoła inaczej. Wzorem kąpieliska w Supraślu czy białostockich Dojlidach mógłby w upalne, letnie dni przyciągać spragnionych słońca i wody. Niestety. Przez lata o orzeźwiającej kąpieli można było tylko pomarzyć. Teraz z końcu ma się to zmienić. Właśnie rozpoczęło się odmulanie zalewu

- Czekaliśmy na to od 1990 roku - przyznaje Antoni Pełkowski, burmistrz Wasilkowa.

Zawsze na przeszkodzie stały jednak finanse. A dokładniej ich brak, w dodatku w dwóch kasach. Pierwsza to budżet Wasilkowa, druga - Zarząd Melioracji, gdyż zalew ma dwóch właścicieli - gminę i skarb państwa, który reprezentują melioranci. Pełkowski mówi, że dopiero w tym roku zarząd wygospodarował pulę, z której korzysta i Wasilków. Pytany, dlaczego prace zaczynają się dopiero teraz, odpowiada że szkopuł tkwił w tym, że z programów wspierających inwestycje nie było szans na pozyskanie pieniędzy na odmulanie. Prace, które rozpoczęły się już dwa tygodnie temu, a zakończą w połowie listopada, wyceniane są na 4,2 mln złotych. Gmina, która wykłada 2,5 mln, zaciągnęła na ten cel kredyt. Ale burmistrz uważa, że to najwyższa pora, by z zalewem zrobić w końcu porządek.

Pełkowski zapowiada, że na przyjęcie plażowiczów Wasilków będzie gotowy w przyszłym sezonie. Prócz odmulenia zalewu, zostanie wyczyszczony też basen, wykonane zostaną także bieżące remonty drewnianych elementów pomostów. Tym samym okolice Białegostoku zyskają kolejne miejsce, gdzie będzie można wyskoczyć nad wodę.

Akwen w Wasilkowie ma już swoje lata. Został oddany do użytku 22 lipca 1968 roku. Prócz funkcji rekreacyjnych był też areną zmagań sportowych - organizowano tu choćby Mistrzostwa Polski w narciarstwie wodnym, a w 1997 roku gościł nawet zmagających się w Mistrzostwach Świata Modeli Pływających. Jak będzie w przyszłości?

- Pierwszy krok do ożywienia zalewu został właśnie wykonany. Jesienią chcemy przygotować projekt zagospodarowania brzegów. Myślimy o miejscu do biwakowania, boiskach do siatkówki oraz stworzeniu deptaka podobnego do tego, jaki powstał w Supraślu. Chcielibyśmy też stworzyć edukacyjną ścieżkę przyrodniczą, która zaczynałaby się w Wasilkowie, a kończyła w Nowodworcach. Realizacja tych planów będzie jednak zależała do tego, czy zdobędziemy środki zewnętrzne na ten cel - mówi burmistrz.


Źródło: Gazeta Wyborcza Białystok
http://bialystok.gazeta.pl/bialystok/1,37227,10208274,Po_dwoch_dekadach_Wasilkow_odzyska_swoj_zalew.html
Dodano: 02-09-2011 13:00
Odsłon: 340

Skomentuj: