Wiadomości » Gorzów Wielkopolski »
Aborcja, in vitro, parytety. Jak głosowali posłowie?
Aborcja, in vitro, parytety. Jak głosowali posłowie?
Jesteś zadowolony ze swojego posła? Czy się sprawdził? Wiesz, jak głosował w sprawie Traktatu Lizbońskiego czy parytetów? To wszystko znajdziesz w raportach "Gazety". Sam też możesz ocenić posłówPlebiscyt: Oceń swoich posłów i senatorów!
Czy nasi posłowie błyszczeli w Sejmie ostatniej kadencji? Polityczną gwiazdą był na pewno Stefan Niesiołowski. Poseł pochodzi z Łodzi, ale od czterech lat reprezentuje okręg lubuski. Powtarza to niemal przy każdej okazji. Jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych polityków w Polsce. Urodzony polemista, zapraszany do telewizyjnych debat publicystycznych. Ale ci, którzy oceniają posłów przez pryzmat "co zrobił dla naszego miasta i regionu", mogą czuć się Niesiołowskim zawiedzeni. Sejmowi kronikarze odnotowali jedynie jego dwa zapytania o sprawy lokalne - o likwidację lokalnych izb skarbowych w woj. łódzkim i obniżenie dotacji dla domów pomocy społecznej w powiecie sieradzkim.
Gdyby oceniać naszych parlamentarzystów po wystąpieniach plenarnych, to najpracowitszymi byli Józef Zych (PSL, 324 wystąpienia), Elżbieta Rafalska (PiS, 242), Marek Ast (PiS, 137), Jan Kochanowski (SLD, 108) i Witold Pahl (PO, 93). Pierwsza trójka to doświadczeni posłowie. Partie wysyłają ich na mównicę podczas omawiania ustaw trudnych - budżetowych, podatkowych. Rzadko lubuscy posłowie pilotują istotne ustawy czy ważne zmiany w kodeksach. Bożenna Bukiewicz (PO) kierowała pracami nad ustawą umożliwiająca KTBS-om sprzedaż mieszkań swoim najemcom. Klaudiusz Balcerzak przedstawiał w imieniu PO projekt zmian prawa o nasiennictwie związany z GMO, który zawetował prezydent Komorowski. W sumie nasi parlamentarzyści mieli nieco ponad 800 wystąpień plenarnych na forum Sejmu.
W środę w Sejmie ważyła się przyszłość prawa aborcyjnego w Polsce. Posłowie głosowali nad dwoma przeciwnymi projektami - radykalną ustawą antyaborcyjną i nad liberalizacją przerywania ciąży. Pierwszy z projektów - przygotowany przez organizacje prolife, całkowicie zakazywał nie tylko aborcji, lecz także badań prenatalnych. Drugi, autorstwa SLD, legalizował aborcję do 12. tygodnia ciąży na życzenie kobiety. Zabiegi byłyby refundowane, podobnie jak środki antykoncepcyjne. Żaden z projektów nie przeszedł. Jak głosowali lubuscy posłowie? Za odrzuceniem projektu ustawy całkowicie zakazującej aborcji głosowali posłowie z PO i SLD. Innego zdania byli parlamentarzyści PiS.
Projekt SLD legalizujący aborcję do 12. tygodnia ciąży na życzenie kobiety Sejm odrzucił miażdżącą przewagą głosów - 369 do 31. Za jego odrzuceniem zagłosowali wszyscy lubuscy posłowie PO i PiS. Dwóch posłów SLD Jan Kochanowski i Bogusław Wontor było za. Poseł Józef Zych (PSL) nie głosował.
A jak głosowali nasi parlamentarzyści wcześniej? Wybraliśmy sześć kluczowych ustaw dobiegającej końca kadencji parlamentu - patrz w tabeli:
1. Głosowanie w sprawie Traktatu Lizbońskiego. Upoważniło prezydenta do ratyfikacji międzynarodowej umowy, co nastąpiło pół roku później. Traktat z Lizbony usprawniał funkcjonowanie rozszerzonej UE i reformował instytucje europejskie. Poparło go 384 posłów. Sprzeciwiło się 56 posłów, a 12 wstrzymało się od głosu.
2. Głosowanie nad odrzuceniem poprawki Senatu w sprawie subwencji dla partii politycznych. Poprawka zmniejszała o połowę subwencje z budżetu państwa. Przeciw odrzuceniu zagłosowało 226 posłów. Za było 219. Nikt nie wstrzymał się od głosu. Subwencja został obcięta.
2. Głosowanie w sprawie odrzucenia obywatelskiego projektu o in vitro. Projekt zakładał m.in. całkowity zakaz przeprowadzania zapłodnienia poza organizmem matki i karalność za dokonywanie zabiegów in vitro oraz eksperymenty na embrionach. Odrzucono go głosami 244 posłów. Przeciw odrzucaniu było 162 parlamentarzystów, a 10 wstrzymało się od głosu.
4. Głosowanie nad projektem o parytetach, który wprowadził kwotowy udział kobiet w wyborach. Zgodnie z ustawą na listach do Sejmu, Parlamentu Europejskiego i samorządów musi być co najmniej 35 proc. kobiet i 35 proc. mężczyzn. Za przyjęciem obywatelskiego projektu było 241 posłów, przeciw - 154, dziewięciu wstrzymało się od głosu.
5. Głosowanie w sprawie zmian w OFE. Szeroko dyskutowany rządowy projekt obniżał składkę do otwartych funduszy emerytalnych. Został przyjęty większością głosów. 237 posłów było za, 154 przeciw, a 40 wstrzymało się od głosu.
6. Głosowanie nad ustawą o nasiennictwie, która miała regulować rejestracje, kontrole i handel materiałem siewnym. Zdaniem przeciwników roślin genetycznie modyfikowanych otwierała furtkę do wprowadzenia na polski rynek GMO. Projekt zakazywał kupowania i sprzedawania nasion GMO, ale jednocześnie zezwalał na wpisywanie ich do krajowego rejestru nasion. Poparło go 233 posłów. Przeciw było 168, a 2 wstrzymało się od głosu. Ustawa została zawetowana przez prezydenta.
Źródło: Gazeta Wyborcza Gorzów
http://gorzow.gazeta.pl/gorzow/1,35211,10218987,Aborcja__in_vitro__parytety__Jak_glosowali_poslowie_.htmlDodano: 02-09-2011 13:00Odsłon: 160
Dodano: 02-09-2011 13:00
Odsłon: 160