Login Hasło
Tylko najświeższe wiadomości
Wiadomości » Olsztyn »

Woda wylewa i topi ważną inwestycję

Woda wylewa i topi ważną inwestycję

Jeśli poziom Jeziora Długiego się nie obniży, budowa ścieżki spacerowej wokół akwenu będzie zagrożona. - Chcemy, by specjaliści powiedzieli, co zrobić, by jezioro przestało w końcu wylewać - przyznają władze Olsztyna
Umowa na budowę ścieżki wokół Długiego została podpisana pod koniec lipca. Tymczasem jeszcze zanim wykonawca przystąpił do prac, w głowach wielu spacerowiczów rodziło się pytanie: w jaki sposób zrealizuje inwestycję, skoro jeden brzeg jeziora - od strony osiedla - na długim odcinku wciąż jest zalewany? Teraz, kiedy na wciąż podmokłym terenie prowadzone są roboty ziemne, okazuje się, że podobne wątpliwości mają też budowniczowie nowej trasy spacerowej i rowerowej. - Wysoki poziom wód spowodował, że wykonawcy czują się poważnie zagrożeni - przyznaje Bogusław Szwedowicz, wiceprezydent Olsztyna. - Może nie mamy jeszcze do czynienia z katastrofą, ale sytuacja jest dosyć poważna.

Czego obawia się wykonawca? - Powodem niepokoju jest przede wszystkim fakt, że zbyt wysoki poziom wody może uniemożliwić wybudowanie ścieżki w terminie, czyli do końca czerwca 2012 roku - tłumaczy wiceprezydent. - Tak wysoki stan wód może również powodować w przyszłości zniszczenia trasy, które nie są objęte ubezpieczeniem inwestycji.

Władze miasta zapewniają, że kilka miesięcy temu poziom wody w jeziorze był regulowany i udało się go obniżyć. Jednak to nie wystarczyło. W niektórych miejscach woda wciąż zalewa brzegi.

Z tego powodu we wtorek w ratuszu odbędzie się spotkanie, podczas którego fachowcy mają radzić, jak rozwikłać zagadkę wysokiego poziomu wód w Jeziorze Długim. Wezmą w nim udział drogowcy, przedstawiciele wykonawcy, a także melioranci. - Chcemy, by sprawą zajęli się specjaliści, którzy wskażą nam, co zrobić, by woda przestała w końcu występować z jeziora - wyjaśnia Bogusław Szwedowicz.

W spotkaniu weźmie też udział prof. Zbigniew Endler z katedry ekologii stosowanej na olsztyńskim uniwersytecie, który od dwóch lat nadzoruje inwestycje prowadzone nad tym jeziorem. Zapewnia, że wie, co trzeba zrobić, by ścieżka nie była zalewana. - Istnieją tylko szczątkowe dane dotyczące hydrologii Jeziora Długiego i pochodzą one sprzed kilkudziesięciu lat - mówi. - Dlatego najpierw trzeba ustalić, ile dopływów ma jezioro obecnie. Później należy określić, jaki jest normalny poziom wód w tym zbiorniku, a na koniec ustawić wodowskazy, z których na bieżąco będzie można odczytywać stan wody i regulować jej poziom.

Ale już teraz urzędnicy podejrzewają, że wody jest więcej z dwóch powodów: albo istnieją jakieś nieznane niewielkie dopływy, którymi do akwenu dostaje się woda, albo ktoś spuszcza wodę do jeziora w sposób niekontrolowany.

Problem już od dawna spędzał sen z powiek społecznikom znad jeziora. - Już po roztopach zaniepokoiło nas, że woda zaczęła zalewać chodnik przy zabudowaniach od strony al. Przyjaciół - mówi Wojciech Konecko, przewodniczący Rady Osiedla Nad Jeziorem Długim. - Od początku próbowaliśmy dowiedzieć się, kto odpowiada za utrzymanie odpływu łączącego Jezioro Krzywe, Czarne [przy ul. Bałtyckiej] z Długim, który odprowadza tu wodę. Interweniowaliśmy w tej sprawie u drogowców i urzędników odpowiedzialnych za utrzymanie zieleni. Ale nasze starania okazały się bezskuteczne.

Osiedlowi działacze przyznają, że uspokoili się, kiedy poziom wody nieco opadł.

"Gazecie" udało się ustalić, kto odpowiada za regulację poziomu wody w tym jeziorze. - Długie to jezioro bezodpływowe, wobec czego obowiązek ten spoczywa na jego właścicielu. A w tym przypadku jest nim Urząd Miasta - wyjaśnia Eugeniusz Ambroziak, kierownik rejonowego oddziału Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych w Olsztynie.

Szwedowicz zapewnił nas, że w trakcie wtorkowego spotkania zostanie wyznaczony opiekun przepustu między jeziorami. - Będzie odpowiadał za regulację poziomu wody i utrzymanie zasuw [służących zmianie stanu wód] - mówi.

- Na koniec tego tygodnia umówiliśmy się z wykonawcą ścieżki wokół jeziora na spotkanie w terenie - dodaje Wojciech Konecko.


Źródło: Gazeta Wyborcza Olsztyn
http://olsztyn.gazeta.pl/olsztyn/1,90712,10196273,Woda_wylewa_i_topi_wazna_inwestycje.html
Dodano: 02-09-2011 14:00
Odsłon: 343

Skomentuj: