Wiadomości » Rzeszów »
Posłowie na plus, posłowie na minus. Wpadki i przypadki
Posłowie na plus, posłowie na minus. Wpadki i przypadki
Wprawdzie wśród podkarpackich posłów nie ma gwiazd pokroju Grzegorza Schetyny, Ryszarda Kalisza czy Adama Hofmana. Ale przecież to, że codziennie nie biegają do TVN24 nie oznacza, że nie istnieją. Jak więc zapamiętamy podkarpackich posłów?Jest ich 26. Nie wszyscy zadbali o PR. Pewnie było więcej pracowitych, sumiennych, ale dostatecznie głośno było zaledwie o kilku. Paru, niestety, zdarzyły się przykre wpadki. I wtedy o nich mówiły i pisały ogólnopolskie media.
Posłowie na plus
Zbigniew Rynasiewicz, PO
To dobry przykład na obronę tezy, że nie trzeba koniecznie zajmować ministerialnych stołków, by mieć wpływ na inwestycje w regionie. Plus dla Rynasiewicza za tę kadencję tym większy, że w sprawach infrastruktury wiedzy nie wyniósł ze szkół czy pracy zawodowej (jest historykiem, był nauczycielem). Jeszcze w poprzedniej kadencji pracował w sejmowej komisji rolnictwa. W tej szybko wyczuł, co będzie na fali - dzięki swojej pozycji szefa Platformy na Podkarpaciu udało mu wywalczyć stanowisko przewodniczącego jednej z najważniejszych komisji w Sejmie - komisji infrastruktury.
I to się opłaciło. Dziś nawet opozycja przyznaje, że Podkarpacie jest największym placem budowy (choć wg opozycji to zasługa rządu PiS, który wpisał te zadania do programów unijnych). Przypadek? A może jednak jakaś w tym zasługa posła Rynasiewicza? Na pewno pilnował, by finansowanie budowy autostrady A4, modernizacji i rewitalizacji linii kolejowej E-30, czy inwestycji na lotnisku nie było zagrożone. Jego nazwisko też często było wymieniane przy okazji zawiązania spółki lotniskowej.
Stanisław Ożóg, PiS
Choć jest w podkarpackim PiS-ie człowiekiem nr dwa, skutecznie oparł się rwącym falom politycznego zacietrzewienia. Oczywiście zdarzały mu się słowa krytyki pod adresem politycznych przeciwników, ale robił to z reguły z klasą. Wciąż też powtarza, że bardziej czuje się samorządowcem aniżeli politykiem. Ciągle marzy o tym, by w parlamencie powstała grupa posłów, którzy walczyć będą o interesy małych ojczyzn. Może uda się w następnej kadencji?
Poza tym świetnie orientuje się w sprawach regionu, zna jego problemy często kontaktuje się z burmistrzami, wójtami. Dobrze zna się też na finansach publicznych, choć potrafi wiedzą na ten temat podczas konferencji prasowych zanudzić.
Renata Butryn, PO
Wielki plus za jej działania na rzecz HSW S.A. Mocno lobbowała za tym, by ten państwowy moloch nie poszedł na dno. Kryzys światowy w 2008 roku już zaciskał pętlę na szyi firmy, której produkcja opiera się na maszynach budowlanych. A ta branża szczególnie ucierpiała.
Butryn zabiegała o to, by rząd pomógł hucie. I udało się. Prowadzone są właśnie negocjacje z chińskim inwestorem w sprawie prywatyzacji Huty. Interesowała się też MON-owskimi zamówieniami dla części wojskowej WSK. Bardo dobrze też orientuje się w sprawach edukacji.
Krystyna Skowrońska, PO
Cztery lata temu znalazła się w rankingu GW również w gronie posłów "na tak". Dała radę w tej kadencji nie spuścić z tonu. To niestrudzona, pracowita mrówka Platformy Obywatelskiej, która już w poprzednich kadencjach zapisała się jako jeden z najlepszych posłów z regionu. Jest bankowcem, świetnie zna się na finansach, zajmuje wysokie stanowisko zastępcy przewodniczącego komisji finansów publicznych.
Zabiegała m.in. o zmianę niekorzystnego dla Podkarpacia algorytmu podziału środków na służbę zdrowia. Także o realizację inwestycji przeciwpowodziowych w rejonie mieleckim. Co ciekawe, w swojej partii średnio lubiana. Władze regionu już drugi raz z rzędu chciały ją umieścić na dalszym miejscu na liście - dopiero czwartym. Odwołała się i władze centralne partii przesunęły ją o dwa oczka do góry. Ale za to wyborcy darzą ją niezmiennym zaufaniem: w 2007 roku zdobyła najwięcej głosów z listy, mimo, że startowała z drugiego miejsca.
Posłów wpadki i przypadki
Jan Bury, PiS
Źródło: Gazeta Wyborcza Rzeszów
http://rzeszow.gazeta.pl/rzeszow/1,34962,10222306,Poslowie_na_plus__poslowie_na_minus__Wpadki_i_przypadki.htmlDodano: 03-09-2011 12:00Odsłon: 185
Dodano: 03-09-2011 12:00
Odsłon: 185