Wiadomości » Rzeszów »
Ulanów chce zostać kurortem. Za unijne pieniądze
Ulanów chce zostać kurortem. Za unijne pieniądze
Tylko godzina jazdy z Rzeszowa, a klimat jak nad morzem. Mało kto jednak decyduje się na takie wycieczki, bo Ulanów to teraz zapuszczona dziura. Wkrótce ma się to zmienić dzięki inwestycjom wartym ponad dziewięć milionów złotychOstatnie letnie dni, urlop już wykorzystany, ale w weekend chciałoby się jeszcze wyrwać z miasta, wywieźć rodzinkę na zieloną trawkę i nad wodę. Żeby złapała ostatnie promienie słońca. Tylko dokąd? Rzeszowianie mają niewiele możliwości. Na takie jednodniowe wyjazdy Ulanów, położony niedaleko Stalowej Woli, byłby wprost idealny.
Miasteczko ma same atuty: leży w widłach Sanu i Tanwi, otoczone jest pięknymi lasami, a powietrze nasycone jest jodem.
Są też wielowiekowe tradycje, którymi można się pochwalić: Ulanów słynie z flisactwa, dzięki silnie rozwiniętemu ośrodkowi flisackiemu i rzemiosłu szkutniczemu w XVII-XIX wieku zdobył sławę i przeżywał dynamiczny rozwój.
Dzisiaj po tej świetności nie ma śladu. Miasteczko chce odzyskać blask i stać się mekką dla mieszkańców pobliskich miast - na weekendowe wycieczki i dla turystów z całej Polski - na miejsce znakomicie nadające się do spędzenia długiego urlopu. Miasto z powodzeniem zawalczyło o unijną dotację w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego i wkrótce rozpocznie rewitalizację za astronomiczną jak na takie miasteczko kwotę 9 mln zł. Stanowi ona prawie połowę rocznego budżetu Ulanowa. Za to po dwóch latach chce przeobrazić się w atrakcyjny kurort.
Rewitalizacja rozpocznie się od rzeczy podstawowych, jak remonty chodników w centrum miasta, nowe ławki, stylowe lampy uliczne zamiast zniszczonych słupów, zagospodarowane zostaną ulanowskie błonia: powstaną ciągi spacerowe, boisko i place zabaw o tematyce flisackiej. Za unijne pieniądze zostaną wreszcie zagospodarowane tereny nadrzeczne, powstanie bulwar spacerowy wzdłuż rzeki San i nowy taras widokowy na cyplu, czyli na tzw. wysokiej skarpie, z którego można oglądać ujście Tanwi do Sanu. Teraz teren ten jest zarośnięty, z kiepskim dojściem i kilkoma starymi ławkami. Zostaną wytyczone nowe chodniki, skarpa będzie ogrodzona, pojawią się nowe ławki. Powstanie też wygodne zejście w kierunki Tanwi - teraz turyści schodząc z cypla, rozdeptują skarpę, dlatego miasto planuje tam wybudować schody. Będzie kort tenisowy i wiata z paleniskiem.
Atrakcją przyciągającą turystów mają być dwa nowe muzea. Jedno powstanie po wyremontowaniu budynku przy Urzędzie Gminy w Ulanowie. Będzie tam mieścić się Muzeum Flisactwa Polskiego i Rzeki San. Planowana jest także budowa dwóch budynków drewnianych o architekturze flisackiej. Będzie to baza hotelowa oraz miejsce na kolejne nowe muzeum. Burmistrz Ulanowa Stanisław Garbacz planuje hit - chce wypromować miasteczko dzięki dobrze znanemu za oceanem nazwisku pochodzącego stąd rzeźbiarza - Andrzeja Pityńskiego. Artysta po studiach na krakowskiej ASP wyjechał do USA, gdzie zasłynął jako twórca monumentalnych pomników. Do najważniejszych jego prac należą: "Partyzanci" w Bostonie, "Mściciel" w Daylestown, poświęcony polskim żołnierzom poległym na wszystkich frontach II wojny światowej, 11-metrowy monument "Katyń 1940" w Jersey City, upamiętniający sowiecki mord polskich oficerów. Te i wszystkie inne jego rzeźby będzie można oglądać w Ulanowie. Pityński obiecał bowiem burmistrzowi, że przekaże na rzecz muzeum miniaturki wszystkich swoich prac. Artysta utrzymuje życzliwy kontakt z rodzinnym miastem. Dla Ulanowa stworzył kilka prac, m.in. na rynku stoi pomnik - popiersie Jana Pawła II, pierwszy pomnik papieża w Polsce zlokalizowany poza placem kościelnym.
Dzięki unijnym pieniądzom Ulanów stać będzie na modernizację zabytkowych kościołów, na czele z kościołem p.w. Świętego Jana, a także remont starych kapliczek i zabytkowego cmentarza żydowskiego. Kirkut zyska nowe ogrodzenie i zostanie uporządkowana roślinność niszcząca stare macewy.
Unijnych pieniędzy ma starczyć nawet na budowę monitoringu w centrum miasta, modernizację budynków Sądu Grodzkiego w Ulanowie i budowę placu targowego.
Prace mają rozpocząć się na wiosnę przyszłego roku. Dofinansowanie z RPO wynosi blisko 8 mln zł.
Źródło: Gazeta Wyborcza Rzeszów
http://rzeszow.gazeta.pl/rzeszow/1,34962,10241801,Ulanow_chce_zostac_kurortem__Za_unijne_pieniadze.htmlDodano: 07-09-2011 12:00Odsłon: 166
Dodano: 07-09-2011 12:00
Odsłon: 166