Login Hasło
Tylko najświeższe wiadomości
Wiadomości » Rzeszów »

Zobacz Podkarpackie dziedzictwo: światło i teatr

Zobacz Podkarpackie dziedzictwo: światło i teatr

Premiera "Siemaszki" o Łukasiewiczu, wielka impreza poświęcona Kantorowi, Grotowskiemu i Szajnie - tak świętuje Europejskie Dni Dziedzictwa Rzeszów. W całym regionie w najbliższy i kolejny weekend czeka nas wysyp wystaw, koncertów, spektakli
Europejskie Dni Dziedzictwa w Polsce odbędą się po raz 19., w tym roku 10-11 i 17-18 września. Narodowy Instytut Dziedzictwa - ogólnopolski koordynator EDD - zaproponował wspólny dla całej Polski temat obchodów: "Kamienie milowe". Mają zwrócić uwagę na wkład Rzeczpospolitej w rozwój Europy.

Do takiego tematu świetnie pasuje zaplanowana na ten weekend premiera Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie. Bohaterem nowego spektaklu "Żar" jest Ignacy Łukasiewicz, twórca lampy naftowej, całe życie związany z Podkarpaciem. Teatr zapowiada multimedialny spektakl teatralno-filmowy, w inscenizację włączono m.in. efektowne eksperymenty chemiczne. W przygotowaniu przedstawienia pomagała teatrowi Politechnika Rzeszowska. Premiera odbędzie się w Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego w Bóbrce w sobotę o godz. 17. Powtórka w Rzeszowie w niedzielę o godz. 18.

W niedzielę 11 września w Rzeszowie odbywać się będzie impreza pod hasłem "Kultura od kuchni". Bezpłatnie będzie można odwiedzić niemal wszystkie instytucje kulturalne w mieście. Na Rynku od godz. 14 trwać będą występy zespołów, a o godz. 18.30 kino Zorza zaprasza na darmową projekcję spektaklu operowego z Metropolitan Opera w Nowym Jorku "Madame Butterfly".

Przez cały dzień będzie można smakować potraw regionalnych z Zespołu Szkół Gospodarczych w Rzeszowie. W imprezie udział biorą m.in.: Muzeum Okręgowe (Muzeum Etnograficzne, Muzeum Historii Miasta Rzeszowa - 9-15, Teatr im. Wandy Siemaszkowej (Szajna Galeria 14-16), BWA (10-17), teatr Maska (próba do spektaklu "Tymoteusz wśród ptaków" 15.30-16, spektakl 16.30-17.30, spotkanie z lalkowymi bohaterami spektaklu, zwiedzanie zaplecza sceny i muzeum lalek teatralnych 17.30), Galeria Fotografii Miasta Rzeszowa (wystawa fotografii Wiktora Wołkowa "Słońce", prezentacja filmu o artyście "Pożeracz słońc", prezentacje multimedialne), Muzeum Dobranocek (10-17), Podziemna Trasa Turystyczna (wejścia: od 11 do 17 co godzinę).

W Muzeum Narodowym Ziemi Przemyskiej w tę sobotę odbędą się Spotkania Weiglowskie, promujące życie i dzieło prof. Rudolfa Weigla, wynalazcy pierwszej w świecie skutecznej szczepionki przeciw tyfusowi plamistemu, w ramach imprezy m.in. projekcja filmu Haliny Szymury z TVP "Zwyciężyć śmierć", przedstawiającego sceny z życia i działalności zespołu prof. Weigla zarówno we Lwowie, jak też podczas ekspedycji zwalczającej ogniska tyfusu w Karpatach. Weigl został skierowany przez austro-węgierskie władze wojskowe do Przemyśla do walki z epidemią tyfusu plamistego. W Muzeum Historii Miasta Przemyśla odbędzie się wystawa " Pogromca tyfusu plamistego - życie i dzieło prof. dr. Rudolfa Weigla. Zapomniany kamień milowy ".

W niedzielę w Opactwie Sióstr Benedyktynek w Jarosławiu, w ramach obchodów 400-lecia Jarosławskiego Opactwa, " Kamienie milowe europejskiej muzyki organowej", wykonawcą będzie Marek Stefański z Akademii Muzycznej w Krakowie; w przemyskim klubie Niedźwiadek koncert muzyki kameralnej z udziałem artystów Airis Quartet i uczniów.

Całkiem nowa impreza rodzi się w Rzeszowie: „ Źródła Pamięci. Grotowski - Kantor - Szajna” to cykl wykładów poświęconych trzem wielkim twórcom teatru, spektakle teatralne inspirowane ich twórczością, wystawy i projekcje filmowe. Organizatorem jest Urząd Miasta Rzeszowa, a dyrektorem artystycznym Aneta Adamska z teatru Przedmieście, której udało się nie tylko ściągnąć największe autorytety zajmujące się związanymi z Podkarpaciem twórcami, ale także zaprosić interesujące spektakle i zachęcić do współdziałania rzeszowskie teatry, z których każdy przygotowuje własny spektakl. Impreza rozpoczyna się w środę, 14 września, i potrwa do soboty, 17 września. Wykłady trwać będą od czwartku w Pałacyku Lubomirskich przy ul. Dekerta. Spektakle: środa, g. 20 - teatr Brama „Uczucie w dźwięku - apoteoza” (spektakl plenerowy), czwartek, g. 20 - teatr Chorea „Grotowski - próba odwrotu” (teatr Maska, ul. Mickiewicza 13), piątek, g. 18 - teatr Maska „Niech żyje cyrk” - premiera spektaklu, g. 20 - teatr Przedmieście „Obietnica” (Kulturalna Piwnica, ul. Reformacka 4), sobota, g. 18 - Teatr im. Wandy Siemaszkowej „ Deballage”.

Ważnym wydarzeniem następnego weekendu będą huczne obchody 400-lecia jarosławskiego opactwa. Będą turnieje rycerskie, jarmark benedyktyński, występy zespołów, a wieczorem: w sobotę - teatr ognia i koncert jazzowy, w niedzielę - g. 18 - koncert organowo-wokalny "Dziedzictwo Benedyktyńskie Dziedzictwem Europejskim" w wykonaniu opata i braci benedyktynów z Tyńca.

18 września w Przemyślu w sali baletowej dawnego Domu Kultury Kolejarza, ul. Konarskiego 5, odbędzie się w spektakl " Prawie Śluby Panieńskie ". Będzie to współczesna wersja znanej komedii Aleksandra Fredry w reżyserii Marka Rębacza w wykonaniu Grupy Teatralnej GUMAA.

17-18 września Muzeum Podkarpackie w Krośnie zaprezentuje wystawę "Historia Oświetlenia". Towarzyszyć jej będzie sesja naukowa pod tytułem "Odkrycie nafty, kamieniem milowym w rozwoju cywilizacji". Będą prezentacja multimedialna oraz pokaz rodzajów źródeł światła funkcjonujących na przestrzeni ostatnich pięciu tysięcy lat.

W Rzeszowie Muzeum Etnograficzne w następną sobotę i niedzielę zaprasza m.in. na multimedialną prezentację w technice 3D dawnego Rzeszowa na podstawie Planu Wiedemanna z 1762 r.


Źródło: Gazeta Wyborcza Rzeszów
http://rzeszow.gazeta.pl/rzeszow/1,34962,10262935,Zobacz_Podkarpackie_dziedzictwo__swiatlo_i_teatr.html
Dodano: 11-09-2011 12:00
Odsłon: 156

Skomentuj: