Login Hasło
Tylko najświeższe wiadomości
Wiadomości » Rzeszów »

Jarosławskie opactwo odrodzone. Uroczysty jubileusz

Jarosławskie opactwo odrodzone. Uroczysty jubileusz

Liczące 400 lat jarosławskie opactwo w weekend gościło tłumy i tętniło życiem. Dzięki remontowi za unijne pieniądze i wsparciu darczyńców, którzy o opactwie dowiedzieli się z internetu, dziś może znowu służyć wiernym i turystom. Ma odważne plany i strategię rozwoju
Uroczyste obchody jubileuszu opactwa były okazją do pochwalenia się efektami remontu, przeprowadzonego m.in. dzięki unijnym pieniądzom. Ale też dzięki siostrom benedyktynkom, które zakładając stronę internetową zrob1malykrok.pl, zebrały blisko 450 tys. zł.

Oglądając na specjalnie przygotowanej wystawie fotografie sprzed 20 lat, kiedy to po 200-letnim okresie dewastacji, opactwo wróciło znowu pod skrzydła Kościoła, aż trudno uwierzyć, że wypalone wnętrze świątyni jest tym samym, które dziś wypełniają rzeźby i sztukaterie. Pięknie prezentuje się też budynek klasztorny, który wcześniej przez wiele lat służył jako koszary austriackim żołnierzom, potem - jako stajnie i więzienie - żołnierzom niemieckim, a po wojnie - jako internat. Odwiedzający w sobotę i niedzielę opactwo mogli obejrzeć zaaranżowany pokój ucznia szkoły budowlanej, mieszkającego w tym internacie. Mieli też rzadką okazję przekonać się, jak wygląda cela benedyktynek. W niewielkim pomieszczeniu jest tylko kilka prostych mebli: łóżko, stół, na którym stoi krzyż, krzesło, szafa i klęcznik.

Przez dwa dni opactwo rozbrzmiewało muzyką, odbywały się turnieje rycerskie i Jarmark Benedyktyński, na którym można było za "co łaska" skosztować zakonnych specjałów. Do Jarosławia zaproszono gości z Węgier, na czele z węgierskim ambasadorem, bo jubileusz opactwa zbiega się z 300. rocznicą stacjonowania tu węgierskiego bohatera narodowego księcia Franciszka II Rakoczego.

Punktem kulminacyjnym obchodów była sobotnia msza święta, którą odprawił abp Józef Michalik. Wręczono Krzyże Zasługi, odznaczenia prezydenta RP. Złotym Krzyżem za działalność społeczną i charytatywną zostali odznaczeni: siostra Maria Margańska i ks. Marek Pieńkowski, a Srebrnym - Zbigniew Możdżeń za działalność na rzecz społeczności lokalnej. To on, razem z ks. Pieńkowskim, zainicjowali proces tworzenia profesjonalnej strategii dla jarosławskiego opactwa, dzięki której ma tu powstać Klaster Kulturowo-Turystyczny Polski Wschodniej oraz transgraniczny klaster współpracy przedsiębiorstw branży turystyczno-kulturowej Via Regia. Dzięki nim opactwo ma stać się prężnym ośrodkiem stymulującym rozwój miasta.

Jarosławskie opactwo to zabytek wyjątkowy. Nieczęsto spotkać można w Polsce budowlę liczącą 400 lat, obwarowaną potężnym, kilometrowej długości murem obronnym, z ośmioma basztami, otoczoną ogrodem, liczącym ponad 4 ha. W skład opactwa wchodzą także: główny budynek poklasztorny, budynek kościoła, budynek internatu dla dziewcząt (obecnie to klasztor Sióstr Benedyktynek), dawna pralnia, magazyny i garaże. Od 1994 r. obiekt jest znowu w rękach Kościoła - archidiecezji przemyskiej. Powołano w tu Ośrodek Kultury i Formacji Chrześcijańskiej. Jego dyrektorem jest ks. Marek Pieńkowski. Dziewięć benedyktynek prowadzi nadal życie zakonne w części klauzurowej. Modlą się sześć godzin dziennie, resztę czasu poświęcają pracy: m.in. przyjmują pod swój dach pielgrzymów, a także tych, którzy potrzebują wyciszenia, uprawiają wielki ogród warzywny i mają pracownię haftu.

W murach opactwa działają jeszcze cztery inne podmioty: wspólnota sióstr urszulanek, Radio Fara, przystań św. Benedykta i kościół pw. Świętych Mikołaja i Stanisława.

Na początku 2010 r. rozpoczęto prace remontowo-konserwatorskie zabytkowego opactwa w Jarosławiu na ośrodek kultury z pieniędzy unijnych. Zakończenie tego zadania i ponowne oddanie obiektu do użytku zbiegło się z głównymi obchodami jubileuszu.

Na remont czeka jeszcze m.in. drugi budynek klasztorny. Siostry niestrudzenie zbierają datki, posługując się sprawdzonym już narzędziem - internetem. Kto chciałby wesprzeć opactwo, powinien zajrzeć na jego stronę: zrob1malykrok.pl.


Źródło: Gazeta Wyborcza Rzeszów
http://rzeszow.gazeta.pl/rzeszow/1,34962,10309800,Jaroslawskie_opactwo_odrodzone__Uroczysty_jubileusz.html
Dodano: 19-09-2011 12:00
Odsłon: 156

Skomentuj: