Login Hasło
Tylko najświeższe wiadomości
Wiadomości » Rzeszów »

Para przyciągnie inwestorów do Stalowej Woli

Para przyciągnie inwestorów do Stalowej Woli

Na wysypisku popiołów z Elektrowni Stalowa Wola powstanie park technologiczno-przemysłowy. Zachętą dla potencjalnych inwestorów będzie nie tylko uzbrojony teren, ale także tania para technologiczna dostarczana przez pobliską elektrownię. Miasto ma szansę na rozwój technologiczny
Park technologiczno-przemysłowy to wspólny projekt Elektrowni Stalowa Wola i miasta. List intencyjny w tej sprawie podpisali wczoraj Dariusz Lubera, prezes Tauron Polska Energia, i Andrzej Szlęzak, prezydent Stalowej Woli. W uroczystości uczestniczył wiceminister Jan Bury, któremu w Ministerstwie Skarbu Państwa podlega energetyka.

Park powstanie na terenie, na którym elektrownia przez wiele lat wysypywała popiół i inne odpady powstałe w trakcie spalania węgla. Dziś jest to wielka łąka, zarośnięta wierzbą energetyczną, trzcinami i krzakami. Pośrodku tej łąki znajduje się wielka hałda zawierająca około 5 mln m sześc. popiołu, który może zostać wykorzystany np. do niwelowania terenu i utwardzania dróg.

Tauron, oprócz przekazania terenu, przygotuje także analizy prawno-ekonomiczne inwestycji i już utworzył spółkę, która będzie zarządzała parkiem. Miasto wybuduje m.in. drogi dojazdowe, instalacje wodociągowe i kanalizacyjne, około 1,5 km linii kolejowej oraz bocznicę kolejową.

- Jeszcze nie wiemy, ile kilometrów dróg będziemy musieli wybudować, dlatego w tej chwili trudno powiedzieć, ile będziemy musieli zainwestować. Szacujemy koszt naszego wkładu na kilka milionów złotych. Ale liczę, że dzięki wpływom z podatków od firm, które wykupią lub wydzierżawią tereny w parku, nasz wkład zwróci się w ciągu czterech lat - stwierdza Andrzej Szlęzak.

W pierwszym etapie przygotowany będzie teren o powierzchni około 50 hektarów, na którym będzie miejsce dla 10 firm zatrudniających ok. 500 osób. Ale w perspektywie obszar może zostać powiększony do 214 ha. Wówczas w całym parku będzie mogło znaleźć się ponad 25 firm zatrudniających ok. 1200 osób.

- Stalowa Wola nie ma już terenów inwestycyjnych. Ostatnie 30 hektarów, które mieliśmy, zostało już zarezerwowane. Inwestorów, którzy się do nas zgłaszają, musieliśmy odsyłać. Jakiś czas temu zgłosił się m.in. inwestor, który chciał wybudować u nas szklarnie na 10 hektarach. Odesłaliśmy go. Teraz już moglibyśmy z nim rozmawiać. Dzięki parkowi i nowym terenom pod inwestycje Stalowa Wola łapie drugi oddech. Dostajemy szansę na nowy rozwój technologiczny - mówi Szlęzak.

Tym, co powinno przyciągnąć inwestorów do Stalowej Woli, są nie tylko atrakcyjne uzbrojone działki. Główną zachętą ma być możliwość korzystania z pary technologicznej dostarczanej przez Elektrownię Stalowa Wola. - W maju podpisaliśmy umowę z PGNiG na budowę nowego bloku gazowo-parowego o mocy 420 megawatów. Dla obydwu firm będzie to ogromne przedsięwzięcie warte nawet 2 mld zł. Decyzja o budowie tego bloku pociągnęła za sobą kolejne decyzje. Z Elektrowni Stalowa Wola zostanie całkowicie wyprowadzony węgiel. Dzięki temu uwolniony zostanie teren, na którym składowane są odpady, to pozwoliło nam przystąpić do wspólnego projektu z miastem. Obydwie strony będą mieć korzyści z tego projektu. Miasto będzie miało tereny inwestycyjne, zmniejszy się bezrobocie, a my będziemy mogli sprzedać więcej pary technologicznej, zwiększając przy tym sprawność nowego bloku. Odbiorcami tej nadwyżki pary będą firmy działające w parku - wyjaśnia Dariusz Lubera, prezes zarządu Tauronu.

Miejsce w parku Stalowa Wola będzie atrakcyjne dla firm z branż o wysokiej energochłonności i zapotrzebowaniu na parę technologiczną, takich jak np.: chemia budowlana, odlewnictwo i obróbka metali, przetwórstwo owocowo-warzywne, przetwórstwo tworzyw i ceramika budowlana.

Tworzenie parku ma zbiec się z zakończeniem budowy nowego bloku gazowo-parowego, który jest największym tego typu projektem w Polsce. Jeszcze w tym roku powinien zostać wyłoniony wykonawca bloku, a cała inwestycja ma być zakończona na koniec 2014 r. W podobnym terminie powinno zakończyć się przygotowanie terenów dla pierwszych inwestorów. - Najbliższe nasze działania będą poświęcone przygotowaniu dokumentacji. Trzeba ustalić miejscowy plan zagospodarowania terenu, a potem przygotować teren. Spodziewam się, że najwięcej problemów będziemy mieć z PKP, ale liczę, że jakoś sobie poradzimy. W 2015 roku park powinien już działać - zapowiada prezydent Stalowej Woli.


Źródło: Gazeta Wyborcza Rzeszów
http://rzeszow.gazeta.pl/rzeszow/1,34962,10331319,Para_przyciagnie_inwestorow_do_Stalowej_Woli.html
Dodano: 22-09-2011 12:00
Odsłon: 144

Skomentuj: