Wiadomości » Rzeszów »
Co Paweł Chlebek wyrzeźbi Koreańczykom?
Co Paweł Chlebek wyrzeźbi Koreańczykom?
Materiał: znaleziona martwa sosna i pień drewna, papier, zielony plastik z odzysku. Tytuł: "Monument ściętej sosny". Autor: Paweł Chlebek. Miejsce realizacji: Gongju, Korea Południowa.Paweł Chlebek, znany też jako "Odebek", to jeden z najbardziej uzdolnionych podkarpackich rzeźbiarzy i jeden z najbardziej aktywnych. Niestety, najrzadziej realizuje swoje prace w rodzinnych stronach, najczęściej - ponad siedem tysięcy kilometrów stąd. Właśnie teraz tworzy dwa nowe projekty w Korei Południowej, jeden z nich stanie w strefie zdemilitaryzowanej na granicy Korei Południowej z Koreą Północną.
Rzeszowianie kojarzą go głównie jako autora pomnika Nitki. Tymczasem dr Chlebek (pracę doktorską obronił na Wydziale Rzeźby ASP w Krakowie) od kilku lat jest uczestnikiem i laureatem dużych konkursów i biennale międzynarodowych w różnych, najczęściej odległych miejscach na świecie. Został wybrany spośród ok. 300 artystów z całego świata do udziału w Międzynarodowym Biennale Rzeźby w argentyńskim mieście Resistencia, niedługo potem prezentował swoje prace w Paragwaju i na Międzynarodowym Biennale Sztuki "Przyroda i Pokój" w Korei Południowej. W tym roku zaprezentował się na Międzynarodowym Sympozjum Rzeźby w Danii. Prace Chlebka podobają się pod każdą szerokością geograficzną, bo mają nowoczesną, bardzo sugestywną formę i uniwersalne treści, odwołujące się do fundamentalnych tematów: miłości, prawdy, rodzicielstwa, piękna.
Jego koreańskie kontakty, nawiązane przed rokiem, zaowocowały w tym roku zaproszeniem na dwa miesiące do Korei.
Chlebek został zaproszony przez Yatoo, czyli stowarzyszenie artystów: Korean Nature Artists' Association, którzy tworzą zgodnie z przyrodą, w niej też poszukują bezpośredniej inspiracji. Stowarzyszenie jest organizatorem The Geumgang Nature Art Biennale. Najbliższe biennale odbędzie się w 2012 r., ale na rok przed każdą edycją odbywa się wystawa najlepszych projektów nadesłanych przez artystów z całego świata. W tym roku - oprócz wystawy projektów - w ramach tzw. prebiennale zostaną zaprezentowane prace trzech zaproszonych artystów: z Korei, Niemiec i Polski. Tym ostatnim jest właśnie Chlebek.
Dzieła zostaną zrealizowane w mieście Gongju i wystawione w tamtejszej galerii od 10 października do 30 listopada. Następnie rzeźby zostaną przeniesione do ekspozycji stałej w Yeonmisan Nature Art Park lub Forest of Hope Park Gongju. Tematem prebiennale i przyszłorocznego biennale jest "Przyroda, człowiek i dźwięk".
Chlebek zaprezentuje projekt pod nazwą "Monument ściętej sosny", który przedstawia imitację żywego drzewa o wysokości 2,5 m, z zielonymi plastikowymi igłami z odzysku i rdzawą korą z papieru. Ogromna podstawa o gładkiej fakturze jest pozbawiona kilku fragmentów. Podcięcia ilustrują tradycyjny sposób wycinania drzew przez drwali. Na podstawie rzeźby zostanie wyryty tytuł rzeźby w języku koreańskim. - "Monument ściętej sosny" ma upamiętnić wszystkie rosnące i ścięte w ostatnich latach przez człowieka drzewa. Wiele lasów sosnowych w Korei zostało wykarczowanych na potrzeby przemysłu. Dzisiaj to problem dla całego ekosystemu tego kraju - wyjaśnia autor.
Dlaczego wybrał formę monumentu? - Bo musimy pamiętać o naszych błędach, aby uniknąć ich w przyszłości. Często upamiętnia się w ten sposób historyczne wydarzenia jako nieme świadectwa przeszłości - argumentuje.
Kolejny projekt Chlebka stanie w koreańskim mieście Dorasan, znajdującym się w The Dorasan Peace Park, w strefie zdemilitaryzowanej na granicy Korei Południowej z Koreą Północną. Artysta tak opowiada o życiu w strefie: - To na wpół wymarłe miejsce, mieszkają tam ludzie, ale o 10 wieczorem muszą być już w domach. Znajduje się tam garnizon i najwięcej jest wojskowych. Co jakiś czas mija się ukryty bunkier, gdzieniegdzie przy lesie widać napis "pole minowe". Mieszkańcy są dotowani przez rząd, aby tam mieszkali. Jest nowoczesny dworzec kolejowy, na który wjeżdża prawie pusty pociąg. W parku znajduje się rzeźba jednego z najbardziej cenionych rzeźbiarzy angielskich Antony'ego Gormleya. Czasem pojawia się autokar z chińskimi lub amerykańskimi turystami.
Chlebek podkreśla analogie między historią Korei a historią Polski. - Oba narody doświadczyły zniewolenia. Obywatele Korei Północnej nadal są zniewoleni i doznają ogromnych cierpień ze strony okrutnego reżimu. Wiemy z różnych źródeł, że znajdują się tam obozy pracy i śmierci. Dlaczego okrutny system totalitarny bezkarnie eksterminuje własnych obywateli? Dlaczego polityczna ściana dzieląca jeden naród nie może zostać zburzona? Dlaczego kraje mogące mieć wpływ na tę całą sytuację wydają się bierne? Przypuszczam, że zwykli obywatele Korei Południowej i Korei Północnej zadają sobie te same pytania - rozważa artysta.
Tym razem stworzył projekt z betonu, stali, płytek ceramicznych, imitujących cegłę, drutu kolczastego oraz drewna. Tytuł: "Zniewolenie". Rzeźba ma przedstawiać fragment spękanego muru. W ścianę z cegieł i betonu została wkomponowana postać człowieka. Pęknięta klatka piersiowa odsłania serce z drewna, spętane drutem kolczastym. Druga strona muru ma gładką betonową powierzchnię, po której ma się piąć zasadzony bluszcz. Rzeźba będzie ustawiona postacią w północnym kierunku, tym samym symbolicznie od południowej strony widz zobaczy jedynie porośnięty rośliną betonowy mur. - Postać człowieka, symbolizująca zniewolenie narodu koreańskiego, próbuje się uwolnić. Pęknięcia w murze świadczą o nadziei na wyzwolenie - tłumaczy swój artystyczny zamysł Chlebek.
Na stworzenie obydwu dzieł miał dwa miesiące. - "Monument ściętej sosny" jest już gotowy i teraz czeka na otwarcie wystawy 10 października w galerii Geumgang Nature Art Center Yeonmisan. Natomiast rzeźba dla The Dorasan Peace Park jest na końcowym etapie, w poniedziałek będzie odlewana w betonie - relacjonuje artysta prosto z Korei.
Odsłonięcie tego projektu na ekspozycji stałej nastąpi 15 października.
magdalena.mach@rzeszow.agora.pl
Źródło: Gazeta Wyborcza Rzeszów
http://rzeszow.gazeta.pl/rzeszow/1,34962,10352287,Co_Pawel_Chlebek_wyrzezbi_Koreanczykom_.htmlDodano: 26-09-2011 12:00Odsłon: 175
Dodano: 26-09-2011 12:00
Odsłon: 175